کانون وبلاگ نویسان ایران، دستگیری و نقض حقوق انسانی علی مصحلی (روزنامه نگار و وبلاگ نویس) را محکوم می کند.

بر اساس گزارش منابع خبری، علی مصلحی وبلاگ نویس و روزنامه نگار، توسط وزارت اطلاعات به شیوه عجیبی ربوده شده است.
این شیوه دستگیری که حتی با قانون اساسی و دیگر قوانین جمهوری اسلامی تناقض دارد، نقض آشکار حقوق بشر است.
اینکه وزارت اطلاعات، به شیوه زننده ای اشخاص را از خیابان بدزدد و اجازه تماس با خانواده را به آنها ندهد، بسیار شرم آور است.
بسیار مایه تاسف است که وزارت اطلاعات و نیروهای امنیتی، چشم خود را بر نا امنی در جامعه می بندد، اما برای دستگیری افراد بی گناه، با شیوه ای امنیتی وارد عمل می شود.
کانون وبلاگ نویسان ایران، ضمن محکوم کردن دستگیری و تحت فشار قرار دادن روزنامه نگاران و وبلاگ نویسان، به وزارت اطلاعات و سران جمهوری اسلامی یادآور می شود که طبق قانون اساسی و دیگر قوانین جمهوری اسلامی، این نحوه دستگیری، و اعمالی چون جلوگیری از دسترسی به وکیل و اطلاع به خانواده جرم محسوب می شود، و لازم است که سازمان قضایی نیروهای مسلح، به این جرم سریعا رسیدگی کند.
یادآور می شود که بر اساس اعلامیه جهانی حقوق بشر:
هر فردی سزاوار و محق به زندگی، آزادی و امنیت فردی است.
هیچ کس نمی بایست مورد شکنجه یا بیرحمی و آزار، یا تحت مجازات غیرانسانی و یا رفتاری قرارگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی گردد.
هر انسانی سزاوار و محق به دسترسی مؤثر به مراجع دادرسی از طریق محاکم ذیصلاح ملی در برابر نقض حقوق اولیه ای است که قوانین اساسی یا قوانین عادی برای او برشمرده و به او ارزانی داشته اند.
هیچ احدی نباید مورد توقیف، حبس یا تبعید خودسرانه قرار گیرد.
هر انسانی سزاوار و محق به دسترسی کامل و برابر به دادرسی علنی و عادلانه توسط دادگاهی بیطرف و مستقل است تا در برابر هر گونه اتهام جزایی علیه وی، به حقوق و تکالیف وی رسیدگی کند.
هر شخصی متهم به جرمی کیفری، سزاوار و محق است تا زمان احراز و اثبات جرم در برابر قانون، در محکمه ای علنی که تمامی حقوق وی در دفاع از خویشتن تضمین شده باشد، بیگناه تلقی شود.
کانون وبلاگ نویسان، ضمن محکوم کردن این اعمال غیر قانونی و عدم تحمل نقد در جامعه، از جمهوری اسلامی و مقامات آن می خواهد حداقل به قوانین مصوب خود احترام بگذارند!
کانون وبلاگ نویسان ایران
نوزدهم تیرماه هزار و سیصد و نود و یک
منبع عکس: سایت جرس
Advertisements