اعلامیه تاسیس و انتشار منشور «کانون وبلاگ‌نويسان ايران»


اعلامیه تاسیس و انتشار منشور «کانون وبلاگ‌نويسان ايران»
ما وبلاگ‌نویسیم.

ایران کشوریست که با وجود اختناق موجود در جامعه و آزادی ستیزی استبداد حاکم، بیشترین تعداد وبلاگ‌نویس را در خود جای داده و به کشور وبلاگ‌نویسان معروف شده است. 


وبلاگ‌نویسان آزادیخواه ایرانی تاکنون آسیبهای زیادی را از سوی دستگاههای امنیتی و پلیسی  جمهوری اسلامی متحمل شده‌اند. در حال حاضر بسیاری از فرزندان آزاده ملت ما بهترین سالهای شکوفایی عمر خویش را تحت ضد انسانی‌ترین شرایط در زندانهای رژیم به سر میبرند.

ما وبلاگ‌نویسان در راه انجام وظیفه، خطرات سهمگینی چون زندان، شکنجه و اعدام که به طور مداوم موجودیت ما و بستگان ما را تهدید کرده و میکنند را به جان خریده و به تعهد و رسالت اجتماعی خویش پایبند میمانیم. ما نیز همانند سایر ایرانیان نگران امروز و آینده میهنمان هستیم و به عنوان وجدان بیدار جامعه همچنان تلاش میکنیم -که فارغ از قید و بندهای روزنامه‌نگاران رسمی- به امر خبر رسانی و نقد اخبار و روشنگری اهتمام بورزیم.

بدین وسیله ما وبلاگ‌نویسان امضا کننده این منشور، «کانون وبلاگ‌نویسان ایران» را پایه‌گذاری می‌کنیم.

اهداف کانون وبلاگ‌نویسان ایران شامل موارد زیر می‌باشد:

۱- فراهم نمودن بستری مناسب جهت تبادل نظر میان وبلاگ‌نویسان ایرانی
۲- نهادینه کردن فرهنگ احترام به آزادی بیان در جامعه ایرانی
۳- تشویق جوانان ایرانی به مطالعه، اندیشیدن و وبلاگ‌نویسی
۴- ایفای نقش فعال در مجامع سیاسی به منظور گذار به دموکراسی و تداوم آن و پاسداشت آزادی بیان
۵- حمایت از وبلاگ‌نویسان دربند

 این منشور بر اساس اصول زیر پایه‌گذاری شده است:

۱- بیانیه جهانی حقوق بشر مصوبه ۱۰ دسامبر ۱۹٤۸
۲- آزادی اندیشه و آزادی بیان
۳- گذر از نظام مستبد و تمامیت خواه جمهوری اسلامی و گذار بسوی دموکراسی و برقراری حکومت مردم بر مردم
۴- جدایی نهاد دین از نهاد حکومت و آزادی همه ادیان و عقاید
۵- ترویج صلح و دوستی در فضای مجازی

کانون وبلاگ‌نویسان ایران موسسه‌ای غیرانتفاعی می‌باشد که به هیچ سازمان، گروه و یا حزبی وابستگی ندارد. این کانون در لندن (بریتانیا) به ثبت رسیده است. اما محل فعالیت وبلاگ‌نویسان ایرانی، کشور ایران و دیگر کشورهای دنیا می‌باشد.
لطفا با این ایمیل، با ذکر نام وبلاگ خود، برای عضویت در این کانون تماس بگیرید: 
Advertisements

4 دیدگاه برای “اعلامیه تاسیس و انتشار منشور «کانون وبلاگ‌نويسان ايران»

 1. بازتاب: Foundation of the Iranian Bloggers’ House « Liberation4IRAN

 2. امیدست که دوستان وبلاگنویس که نامهای شناخته شده ای برای ما هستند- به وظیفه خطیر ملی و میهنی خود در شرایط کنونی بدرستی عمل کنند. کانونی صمیمانه جهت همایش اندیشمندان جوان ایرانی فراهم اورند و بالاتر ازهمه سرمشقی به شخصیتها و سازمانهای سیاسی ارائه دهند – که بلی میتوان گرایشات سیاسی متنوع داشت و با هم به پای یک میز نشست و هدفهای بالنده ی مشترکی را همراه با جمع تعقیب نمود. و این همان نیاز و خواهشی ست که ما شهروندان ایرانی از بی پاسخ ماندنش رنج میبریم.
  برین باورم که این رویداد – رهبران سیاسی اپوزیسیون ایرانی را به تفکر واداشته – که چگونه در لابلای کلاف سردرگم دگم ها اسیر و متفرق از دیگران مانده اند و چگونه فرصتها را بر باد فنا میدهند !
  شاید سبب شود که ایشان اندکی بخود ایند و به این خواهش مکرر ما ایرانیان پاسخی داده و گردهمایند و راه مشترکی را طی کنند.
  ایشان احتمالا به دوستان جوان ما غبطه خواهند خورد و از خود میپرسند: چگونه است که ما فاقد چنین ابتکار و درایت و مهمتر از همه شجاعت لازمه همبستگی با سایرین هستیم!؟ هدف اما تحقیر ایشان نیست. انها بایستی دریابند که همبستگی جرم نیست. گناه نیست. ناممکن هم نیست. کافیست که گام نخست را بردارند. گام نخست هر اقدامی مشکلترین گام در راه رسیدن به هدف است.
  امیدوارم عزیزان اهل اندیشه و قلم که دیرگاهیست هم و غم خود را صرف روشنگری و حمایت و تشویق جریانات سیاسی مختلف کرده اند – و هیچگاه قدر انها دانسته نشده است – بکار خود بطور جدی ادامه دهند و از انجا که ایشان در زمینه های گوناگون دارای توانمندی هستند- رهبران اجتماعی بزرگی تحویل جامعه ایرانیان دهند!
  متاسفانه شرایط اجتماعی ما چنان اشفته است که این فرزانگان ناچار هستند در حال حاضر بیش از حد معمول سیاسی اندیشیده و عمل کنند. ولی خب برای رسیدن به ازادی بیان و اندیشه نیز راه دیگری غیر از فعالیت دموکراتیک سیاسی وجود ندارد!
  همبستگی انها میتواند در اینده نچندان دور کانون وبلاگنویسان ایران را به قطبی سیاسی اجتماعی بینظیری مبدل کند که صد در صد در عرصه ملی و احتمالا بین المللی گوش شنوا خواهد یافت!
  موفق و موید باشید

 3. سلام به دوستان عزیز و آرزوی بهترین ها برای شما، به نظر می رسد با ابزار فعلاً موجود وبلاگ نویسی در دوره اخیر از تاریخ بشود کارهای بیشتری هم انجام داد.
  برای شروع پیشنهاد می کنم دوستان در مورد ضروزت «سازمان یابی» و جلب توجه به این نکته که «مقداروجود تمدن در جوامع امروزی را می توان بر اساس میزان سازمان یافته گی درآن جوامع اندازه گیری کرد.»
  ضرورت سازمان یابی «مدرن و ضروری» را به بحث جمعی گذاشته و اجازه دهند دیگاه ها در این خصوص طرح و نقد گردد.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.